Bolesławiecka ceramika zmierza ku uzyskaniu miejsca na liście UNESCO

Bolesławiecka ceramika zmierza ku uzyskaniu miejsca na liście UNESCO

Produkowana od czasów średniowiecza, unikalna bolesławiecka ceramika jest teraz bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, aby zaistnieć na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Podanie o tę prestiżową pozycję zostało wsparte podpisami przez 35 lokalnych producentów ceramiki. Znanym na całym świecie produktem „Made in Poland”, z eksportem do 37 krajów, bolesławiecka kamionka ma długą i bogatą historię.

Kobaltowy wzór stempelkowy jest tym, co nadaje tej ceramice jej niepowtarzalny charakter. Niestety, podrabianie tych wyjątkowych produktów stało się popularne na całym świecie, z Chin, Tajwanu, Meksyku i nawet w samej Polsce pośród najbardziej powszechnych sprawców. Piotr Roman, prezydent Bolesławca, wyraźnie zauważa, że prawdziwa ceramika bolesławiecka powinna pochodzić z Bolesławca.

Zdobycie miejsca na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego byłoby nie tylko wielkim wyróżnieniem dla regionu, ale także skutecznym narzędziem w walce przeciwko podróbkom. Właśnie dlatego każdy producent podpisał list intencyjny w tej sprawie w Sali Rajców bolesławieckiego ratusza.

„To coś bardzo charakterystycznego i wartościowego dla naszego regionu, coś co jest obecne tutaj od setek lat i stanowi źródło naszej lokalnej tożsamości” – mówi Krzysztof Czartoryski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu.

Dzieła sztuki ceramicznej tworzone w Bolesławcu są uwielbiane na całym świecie, zwłaszcza przez Amerykanów i Japończyków. Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Martin Kugler, wicedyrektor Muzeum Śląskiego podkreślają unikalność i piękno tych ceramik.

Przemysł ceramiczny w Bolesławcu zapewnia zatrudnienie dla ponad 4 tysięcy osób. Pomimo wyzwań stawianych przez pandemię i wzrost cen energii, branża przetrwała i kontynuuje ekspansję. Na realizację dużego zamówienia w Zakładach Ceramiki Artystycznej można czekać nawet do 10 miesięcy, a region ciągle rośnie dzięki nowym inwestycjom.

Według Heleny Smoleńskiej, prezesa Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu, ceramika nadal cieszy się dużą popularnością na rynkach międzynarodowych. Pod koniec sierpnia planowany jest również największy jarmark ceramiczny w Europie.