Konkurs śladami bolesławieckiego herbu

Konkurs śladami bolesławieckiego herbu

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zdecydowało się organizację konkursu „Bolesławiec. Do trzech razy detal. Śladami bolesławieckiego herbu”. Termin konkursowych odpowiedzi mija 14 sierpnia. Na co dokładnie należy odpowiedzieć?

Identyfikacja bolesławieckich obiektów

Aby wziąć udział w konkursie należy zidentyfikować co najmniej jeden z trzech bolesławieckich obiektów na podstawie zdjęć detali architektonicznych. Na zwycięzców czeka pięć egzemplarzy publikacji „Ceramika bolesławiecka w kolekcjach muzealnych”, która przedstawia bolesławiecką ceramikę już od 2. połowie XIII w.

Ważna tradycja dla Bolesławca

Nic dziwnego, że mieszkańcy Bolesławca szczycą się swoją tradycją. Ten zwyczaj trwa tutaj już od wielu wieków, a pierwsza garncarnia rozpoczęła działalność w XVI wieku, ale wyroby ceramiczne tworzyło się już znacznie wcześniej. Ceramika z Bolesławca cieszyła się taką popularnością, że zjawiali się tutaj kupcy z Czech czy Niemiec.

Dzisiaj te tradycje się kultywuje. Każdego roku organizowane jest Święto Ceramiki, który odbędzie się 17-21 sierpnia. Niedawno bolesławiecka ceramika została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, co może przerodzić się we wpis na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.