Żołnierze WOT pomogą w walce z wirusem

Żołnierze WOT pomogą w walce z wirusem

Żołnierze WOT pomogą w walce z wirusem

Żołnierze WOT pomogą w walce z wirusem. Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowali się w działania kryzysowe. Rozkaz otrzymali 30 października, a dotyczył on stawienia się w odpowiedniej jednostce wojskowej i pełną dyspozycję do działań przeciwkryzysowych. Wśród żołnierzy WOT znajduję się 2159 osób przeszkolonych na poziomie kompetencji KPP a także 500 osób, które odbyły odpowiednie szkolenie z pobierania wymazów.

Skąd ta konieczność?

Pod koniec października liczba zakażeń przekroczyła 20 tys. nowych przypadków, co wymusiło odpowiedni środki. Wojska Obrony Terytorialnej podjęły decyzję o dołączenie do działań przeciwepidemiologicznych. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że zwiększy liczbę żołnierzy, biorących udział w walce przeciwko pandemii, do 20 tys. W tym wielu żołnierzy WOT, których dowództwo postanowiło uruchomić zasoby dotychczas nieaktywne.

Co będą robić żołnierze WOT?

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą stacjonować we wszystkich szpitalach, gdzie będą dokonywać tzw. triażu, czyli wstępnej segregacji pacjentów. Takie działania praktykuje się obecnie w 262 placówkach na terenie całego kraju, a na terenie województwa dolnośląskiego takich szpitali jest 12. Żołnierze WOT będą także pracować w punktach wymazowych i będą tam pobierać materiał biologiczny. Materiałem tym zajmą się później laboratoria, które zajmą się wykrywaniem koronawirusa. Aż w 225 takich punktach można spotkać terytorialsów, z czego w 10 punktach stacjonują żołnierze należący do 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej zaangażują się również w budowę szpitali tymczasowych. Żołnierze wezmę w udział w pracach logistycznych, ale także będą dbać o awaryjne zasilanie z użyciem elektrowni polowych. Wzrośnie również liczba tzw. punktów test&GO, gdzie można przeprowadzić wiele wymazów w krótkim odstępie czasu. Powstaną także Regionalne Centra Pobrań, które być może kiedyś staną się centrami szczepień. Żołnierze również zobowiązują się do wspierania policji w zakresie monitoringu kwarantanny, a także będą pomagać osobom, które się na niej znajdują. Obecnie te zadania wykonuje 500 żołnierzy WOT.