Uczczono pamięć Stefanii Tajcher

Uczczono pamięć Stefanii Tajcher

12 października uhonorowano w Bolesławcu nauczycielkę w „pasiaku”, Stefanię Tajcher, która nazywana jest pierwszą bolesławiecką nauczycielka. Skwer Różany oficjalnie ma nową nazwę oraz odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą bohaterce Bolesławca.

Nowa nazwa skweru

Już w maju uchwalono zmianę nazwy skweru różanego. Dzisiaj nastąpiło uroczyste nadanie nowej nazwy: Skwer Różany im. Stefanii Tajcher. Została także odsłonięta tablica na część nauczycielce w „pasiaku”.

Ceremonia uhonorowania nauczycielki rozpoczęła się od oddania jej hołdu przez prezydenta Bolesławca Piotra Romana. Tablicę pamiątkową odsłoniła przewodnicząca Bolesławieckiej Rady Seniorów Helena Strzelczak-Kunicka.

Pierwsza bolesławiecka nauczycielka

Stefania Tajcher jest nazywana nauczycielką w „pasiaku”, bo 7 września 1945 roku przybyła do Bolesławca w obozowym ubraniu. W tym okresie w mieście nie było szkół, a ona chciała to zmienić. W powojennych ruinach szukała sprzętu do wyposażenia szkoły i jeszcze w tym samym roku 1 października rozpoczął się rok szkolny. Chwilę później, po Bożym Narodzeniu razem z Marianem Dziubińskim otworzyli pierwszą klasę liceum ogólnokształcącego. Stefania Tajcher napisała historię bolesławieckiego szkolnictwa.