Rówieśnicy Niepodległej w Bolesławcu

Rówieśnicy Niepodległej w Bolesławcu

Rówieśnicy Niepodległej w Bolesławcu

Rówieśnicy Niepodległej to wystawa, gdzie będzie można zapoznać się ze wspomnieniami osób, które przeżyły I wojnę światową. Organizować ją będzie  Bolesławiecki Ośrodek Kultury jako część szerszej inicjatywy „100-latków na 100-lecie.

Czym jest projekt „Rówieśnicy Niepodległej”

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki zaprasza wszystkich zainteresowanych na obejrzenie wystawy „Rówieśnicy Niepodległej”. Wystawa ta jest jedynie jedną z części większego projektu jakim jest „100-latków na 100-lecie”. Tę ogólnopolską inicjatywę zorganizował wrocławski ośrodek „Pamięć i przyszłość”. Wszystko po to, aby Polacy mogli lepiej zrozumieć czasy I wojny światowej oraz genezę odzyskania niepodległości. Od teraz będą mogli uczestniczyć w tym również mieszkańcy Bolesławca, a szczególnie młodzi ludzie, którzy mogli nie mieć okazji zapoznać się z relacjami osób, które przeżyły tamte trudne czasy.

Co jest w planach?

W planach jest przeprowadzenie plenerowej wystawy w dniach od 30 października 2020 r., a mieścić się ona będzie przed budynkiem BOK-MCC. Kiedy już wystawa się skończy, mieszkańcy Bolesławca będą mogli uczestniczyć w spotkaniu. Będzie to występ Marka Szajdy i Marcina Musiała, którzy reprezentują Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Wystawa będzie zawierać relacje osób, które żyły w czasach I wojny światowej, międzywojnia i późniejszego komunizmu. Spotkanie, o którym mowa, odbędzie się 9 listopada o godzinie 17 w CIK „Orzeł” przy ul. Chopina 17 w Bolesławcu. Ze względu na sytuację epidemiologiczną zainteresowani proszeni są o wcześniejsze zarejestrowanie miejsc. Mogą to zrobić, dzwoniąc pod nr telefonu 75 646 35 98.

Treść wystawy

Podczas wydarzenia organizatorzy zaprezentują relacje osób, które doświadczyły dorastania w dwudziestoleciu międzywojennym, a także ich późniejszego życia w komunistycznej Polsce. Nagrania z tych relacji powstawały od 2018 r., kiedy to organizatorzy projektu rozpoczęli działania. Wspomnienia będą okraszone zdjęciami z prywatnych archiwów.