Epidemia sabotuje „Ekoceramiczne dziedzictwo”
Epidemia sabotuje „Ekoceramiczne dziedzictwo”
Epidemia sabotuje „Ekoceramiczne dziedzictwo”, czyli specjalne wydarzenie kulturalne organizowane przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu. Wydarzenie zostało zorganizowane z myślą o uczniach 7. klas szkół podstawowych, którzy mieli dzięki temu poszerzyć swoją wiedze na temat ceramiki.
Na czym polegał projekt?
Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu zorganizowało projekt „Ekoceramiczne dziedzictwo”, aby młodzież szkolna mogła poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny ceramiki. Nastolatkowie mieli zapoznać się z procesem wytwarzania produktów glinianych oraz zobaczyć, w jaki sposób wydobywa się ten surowiec. Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa pokrzyżowały niestety te plany i projektu nie można kontynuować. Na szczęście jednak przedstawiciele Miejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej dali radę przeprowadzić część swoich planów. Zorganizowali oni 5 wyjazdów (na 10 planowanych) do kopalni „Ekoceramika”, znajdującej się w Suszkach. Podczas tych wycieczek młodzież szkolna mogła zapoznać się z procesem wydobycia gliny oraz przygotowywania jej do produkcji. Uczniowi zobaczyli też, jak wygląda nieoczyszczony surowiec i mogli porównać go z przetworzoną gliną, którą już znają. Dzięki tej edukacyjnej wycieczce wiedzą już, w jaki sposób transportuje się glinę do firm ceramicznych.
Organizacja projektu
W zorganizowaniu wydarzenia pomogła firma Ekoceramika Sp z o.o. przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dzięki tym instytucjom udało się zorganizować w „Ekoceramiczne dziedzictwo” w ramach szerszego projektu „Ekologia? Naturalnie!” Nad realizacją zaś czuwało Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu, lecz niestety z powodów niezależnych od siebie trzeba było przerwać inicjatywę. Jak widać epidemia sabotuje wiele wydarzeń kulturalnych, choć nie oznacza to, że wszystko jest dla nas niedostępne. Mieszkańcom Bolesławca polecamy na przykład wizytę w kinie.