Proboszcz z Gościszowa (powiat bolesławski) lekceważy zalecenia sanepidu?

Proboszcz z Gościszowa (powiat bolesławski) lekceważy zalecenia sanepidu?

Nie od dziś wiadomo, że sakrament bierzmowania wymaga wielomiesięcznych przygotowań. Niezbędne jest uczestnictwo w licznych spotkaniach w kościele parafialnym. Etap prób wygląda nieco inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Okazuje się, że nie wszyscy duchowni podchodzą do zagrożenia z należytą powagą. Proboszcz z Gościszowa (wieś położona około 15 km od Bolesławca) uważa, że młodzież objęta kwarantanną nie jest zwolniona z prób przed bierzmowaniem.

Wierni zniesmaczeni

Podczas niedzielnej mszy świętej gościszowski proboszcz ogłosił, że osoby przygotowujące się do przyjęcia sakramentu bierzmowania nie są zwolnione ze spotkań w kościele nawet w przypadku kwarantanny. Warto zaznaczyć, że jest to łamanie zasad kwarantanny domowej. W przypadku kontroli policji lub innych służb należy spodziewać się mandatu lub grzywny. Słowa duchownego zniesmaczyły zgromadzonych wiernych. Walka z pandemią wymaga samodyscypliny oraz przestrzegania środków ostrożności. Osoby na kwarantannie pomimo dobrego samopoczucia mogą okazać się chore.

Fałszywe oskarżenia?

Kilka osób zgromadzonych na wspomnianej mszy świętej potwierdziło, że proboszcz podżegał do łamania zasad kwarantanny. Zdaniem duchownego kościół jest na tyle duży, że wystarczy założyć maseczkę, aby uniknąć zarażenia. Właśnie dlatego młodzież na kwarantannie nie stanowi żadnego zagrożenia. Janusz Wilk (proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Gościszowie) uważa, że do mediów zostały przekazane fałszywe informacje. Sprawę skomentował słowami: „Nic takiego na sumie nie mówiłem.”.

Gdzie leży prawda?

Brak dowodów (np. w postaci nagrania) sprawia, że trudno jest powiedzieć, gdzie leży prawda. Zdaniem mieszkańców Gościszowa proboszcz wypiera się swoich słów, ponieważ chce uniknąć potencjalnych kar ze strony kurii. Ci, którzy mieli okazje być na sumie, znają prawdziwą wersje wydarzeń. Jedno jest pewne – młodzież objęta izolacją domową nie może uczestniczyć w spotkaniach i zgromadzeniach.