Czy w Bolesławcu można łowić ryby bez karty wędkarskiej?

Czy w Bolesławcu można łowić ryby bez karty wędkarskiej?

Wędkarstwo to pasja wielu osób. Warto jednak pamiętać o konieczności posiadania karty wędkarskiej. Osoby, które nie należą do Polskiego Związku Wędkarskiego mają ograniczone możliwości. Komendant Straży Rybackiej podkreśla, że nielegalne połowy to prawdziwa zmora. Ci, którzy zostali przyłapani na gorącym uczynku, muszą liczyć się z grzywną. Kary finansowe nie należą do najniższych.

Zbiorniki wodne należące do PZW

Nie każdy wie, że wszystkie zbiorniki wodne wzdłuż Bobru należą do Polskiego Związku Wędkarskiego (część z nich jest wydzierżawiona przez PZW). Oczywistym jest, że wędkarze muszą posiadać uprawnienia. Co ze zbiornikami, które nie są własnością związku? Tutaj również można wędkować, jednak karta wędkarska jest obowiązkowa. Ponadto, należy uzyskać zgodę właściciela. Tylko osoby z kartą wędkarską mogą korzystać ze zbiorników komercyjnych. Trzeba dodać, że w niektórych miejscach znajdują się tablice informacyjne zakazujące biwakowania oraz wędkowania.

Konsekwencje nielegalnego wędkowania

Mogłoby się wydawać, że nielegalne wędkowanie nie niesie za sobą zbyt dotkliwych konsekwencji. Nie jest to prawdą! Brak karty wędkarskiej może skutkować karą grzywny, a nawet postępowaniem administracyjnym. Należy także mieć świadomość, że w zbiornikach wodnych należących do PZW obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli. Do nakładania mandatów i grzywny upoważniona jest nie tylko Państwowa Straż Rybacka, ale również Policja i Straż Miejska. Zastanawiasz się, jak zdobyć potrzebne uprawnienia? Należy zgłosić się do starostwa i złożyć stosowny wniosek.