Plenerowa wystawa ekologiczna w Bolesławcu

Plenerowa wystawa ekologiczna w Bolesławcu

W tym roku przed Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki stanęła wystawa plenerowa o wdzięcznej nazwie “Górska Odyseja”. Coraz częściej w naszym kraju można spotkać się z akcjami zachęcającymi do rezygnacji z plastiku. Jednym z takich wydarzeń jest plenerowa wystawca w Bolesławcu, która pokazuje plastikowe śmieci. Jest to część kampanii edukacyjnej znanej jako #mniejplastiku.

Co można zobaczyć podczas wystawy?

Przed Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury pojawiły się zdjęcia obrazujące plastikowe śmieci. Nie są to losowe odpadki, ale rzeczy, które zostały znalezione na plażach i górskich szlakach. Można na nich zobaczyć plastikowe butelki, które są obrośnięte skorupiakami, czy też zaplątane tasiemki z fragmentami balonów. Zdjęcia zostały zrobione przez fotografa Dobromiła Noska, a cała akcja “Górska Odyseja” zorganizowana została przez podróżnika i ekologa Dominika Dobrowolskiego. Kampania edukacyjna #mniejplastiku powstała dzięki Credit Agricole i spółce leasingowej EFL i to właśnie dzięki niej możemy oglądać wystawę.

Zdjęciom, które stanęły przed Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki towarzyszą informacje o problemie jakim jest plastik. Jest to o tyle ważne, że problem ten wpływa na nasze środowiska, a co za tym idzie dotyka każdego z nas.

Skąd wzięły się śmieci, które można zobaczyć na wystawie?

Na początku 2021 roku ekolog Dominik Dobrowolski zrealizował akcję “Górska Odyseja”. To właśnie w jej trakcie zainteresowani sprzątali lasy i górskie szlaki na południowej granicy Polski. Zainteresowani przeszli 700 km! Trasa przebiegała od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój. Oprócz zbierania odpadów znalazło się także miejsce na spotkania i czas na webinary. W ich trakcie poruszany był temat ekologii, a w szczególności zagadnienia związane ze śmieceniem na szlakach. Organizatorowi tej inicjatywy bardzo zależy, żebyśmy w górach zostawiali po sobie tylko ślady stóp. Bardzo ważne jest więc uświadamianie ludzi co dzieje się, kiedy zostawiamy w lesie plastikowe śmieci.

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy na ul. Piłsudskiego 1c, gdzie aż do 10 stycznia będzie można oglądać wystawę.