Kawaleria oddaje krew

Kawaleria oddaje krew

27 lipca w Świętoszowie odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa, a jednym z organizatorów tej szlachetnej akcji była 10. Brygada Kawalerii Pancernej, która postanowiła dać przykład innym.

W akcji poboru krwi zarejestrowano trzydziestu krwiodawców, a dwie osoby zdecydowały się na to pierwszy raz. Udało się pobrać 13,05 litra krwi, która może pomóc w ratowaniu życia.

W Bolesławcu również będzie można oddać krew

W Bolesławcu od dawna nie ma żadnego stałego punktu poboru krwi, a chętni musieli udawać się do Jeleniej Góry, Legnicy lub czekać na pojawienie się krwiobusa, czyli mobilnego punktu krwiodawstwa. Od początku 2023 roku działalność w Bolesławcu rozpocznie stały punkt, w którym będzie można oddać krew, a będzie się on znajdował na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych przy Alei Tysiąclecia.

Najbliższa okazja do skorzystania z mobilnego punktu krwiodawstwa będzie w sierpniu. 22, 23, 25, 29 oraz 30 sierpnia taki punkt będzie dostępny również w szpitalu przy Alei Tysiąclecia.

Korzyści z oddawania krwi

Podstawową korzyścią z oddawania krwi jest satysfakcja z niesienia pomocy innym, ale są też inne, jeśli to kogoś nie przekonuje. W dzień oddania krwi dostaniemy zwolnienia z pracy lub szkoły, posiłek regeneracyjny, ulgę podatkową, zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi, otrzymamy kartę identyfikacyjną grupy krwi oraz wyniki badań morfologii, grupy krwi oraz wirusowych.

Po oddaniu odpowiedniej ilości krwi można uzyskać tytuł Zasłużonego honorowego Dawcy Krwi. Dzięki temu otrzymamy bezpłatne leki, który są umieszczone na liście ogłaszanej przez Ministra Zdrowia oraz możliwość z korzystania ze świadczeń ZOZ i aptek bez kolejki.