Haubice KRAB dla artylerii w Bolesławcu

Haubice KRAB dla artylerii w Bolesławcu

Haubice KRAB dla artylerii w Bolesławcu

Haubice KRAB dla artylerii w Bolesławcu. W poniedziałek 26 października bolesławiecki pułk otrzymał nowy sprzęt, którym były m.in. haubice KRAB. Partia sprzętu, który otrzymali mundurowi stanowi część Dywizjonowego Modułu Ogniowego REGINA. Artylerzyści dostali haubice 155 mm sh KRAB, 3 wozy dowodzenia (WD), 1 wóz dostawczo-sztabowy a także dwa wozy techniczne. Producentem, który zaopatrzył bolesławiecki pułk była Huta Stalowa Wola S.A.

Co to jest haubica KRAB?

Co to jest haubica KRAB, której egzemplarze dostali artylerzyści z Bolesławca? Jest to współczesny środek ogniowy, którego cechą charakterystyczną jest wysoka szybkostrzelność. Wynosi ona 6 strzałów na minutę, a donośność wynosi do 40 kilometrów. Dowódca dywizjonu ppłk Jacek Jackowski informuje, że zawierają one system nawigacji inercyjnej o dużej precyzyjności. Ich cechami charakterystycznymi są też systemy kierowania ogniem i łączności, które wraz z innymi systemami są wyznacznikiem wysokich walorów bojowych. Artylerzyści mieli już szansę przekonać się o wartości bojowej tego środka ogniowego podczas szkolenia w Hucie Stalowa Wola.

Co jeszcze czeka pułk w Bolesławcu?

Dywizjon artylerii samobieżnej  skorzysta z 24 haubic KRAB a także 18 wozów dowodzenia oraz pojazdów logistyki. Będzie to dopiero pierwsza partia nowego sprzętu bojowego, którego reszta trafi w ręce pułku pod koniec listopada. W grudniu zaś odbędzie się remont uzbrojenia i elektroniki. Artylerzyści mają się czym chwalić.