Gdzie w Bolesławcu zobaczyć na żywo tworzenie ceramiki?

Gdzie w Bolesławcu zobaczyć na żywo tworzenie ceramiki?

Większość osób z pewnością zna bolesławiecką ceramikę. Miasto to słynie z tworzenia przepięknej zastawy stołowej. Coraz częściej w całkowicie innych częściach Polski pojawiają się sklepy właśnie z ceramiką z Bolesławca. Ostatnio przedstawiliśmy Muzeum Ceramiki, w którym można zobaczyć ekspozycje ceramiki sprzed wielu lat. Dzisiaj dla odmiany pokażemy Żywe Muzeum Ceramiki, w którym samemu można coś stworzyć.

Żywe Muzeum Ceramiki

To muzeum jest tak naprawdę Manufakturą i całkowicie różni się od Bolesławieckiego Muzeum Ceramiki. Przede wszystkim – tutaj obejrzeć można cały proces tworzenia ceramiki. Wszystkiego można dotknąć, a nawet spróbować samemu coś wykonać. Zwiedzający muzeum zobaczą każdy etap, który przechodzą bolesławieckie wytwory – tworzenie masy ceramicznej, odlew form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, finalne wypalanie naczyń. Zwiedzanie jest z przewodnikiem i trwa około 20 minut. Przy muzeum znajduje się sklepik, w którym można kupić ręcznie wykonywane ceramiczne naczynia. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14, w soboty 7-13 i w niedziele 10-14. Pamiętajcie, że konieczna jest rezerwacja terminu!

Warsztaty ceramiczne

Dla zainteresowanych Żywe Muzeum Ceramiki przygotowało możliwość wzięcia udziału w warsztatach. To właśnie podczas nich można samemu stworzyć naczynie i pomalować je. Wszystkie zajęcia są zawsze pod okiem specjalistów. Największym hitem jest jednak to, że później możecie otrzymać przesyłkę od muzeum, w której będzie ozdobione przez Was naczynie!

Serdecznie zapraszamy do tego niezwykłego miejsca, w którym od początku do końca zobaczycie proces tworzenia ceramicznych naczyń. Na koniec będziecie mogli napić się kawy właśnie w bolesławieckiej ceramicznej filiżance.