Ceramiczny Bolesławiec – gdzie warto się wybrać?

Ceramiczny Bolesławiec – gdzie warto się wybrać?

W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie polskimi markami i produktami. Ludzie chętnie sięgają po rękodzieło i produkty, które mają służyć przez lata, a nie takie kiepskiej jakości. Bolesławiec słynie ze swojej ceramiki, która również ma ogromne rzesze fanów. Nie bez powodu powstało nawet święto bolesławieckiej ceramiki! Dziś przyjrzymy się słynnemu Muzeum, które znajduje się w Bolesławcu. W tym miejscu warto również wspomnieć, że w mieście znajdziecie dwa muzea związane z ceramiką. Dzisiaj skupimy się na tym głównym, które istnieje już ponad 100 lat.

Historia Muzeum Ceramiki

Budynek, w którym dzisiaj możemy oglądać wystawy związane z Ceramiką początkowo był Muzeum Miejskim w Bolesławcu. Można było zwiedzać je od 1911 roku, więc już 111 lat temu! Muzeum miało niestety trzy przerwy w funkcjonowaniu. Pierwsza zaledwie kilkuletnia spowodowana była wybuchem I Wojny Światowej. Bardzo szybko jednak Muzeum ponownie otwarto. Niestety nie trwało to długo, ponieważ II Wojna Światowa doprowadziła do niemal całkowitego zlikwidowania budynku. 

Dopiero w latach 50. XX wieku zajęto się odbudową i renowacją Muzeum i dzięki temu pod koniec 1953 roku można było ponownie zwiedzać ekspozycje. Wtedy też pojawiły się pierwsze wystawy związane z bolesławiecką ceramiką. W 1961 roku nastąpiła trzecia przerwa w funkcjonowaniu Muzeum. Trwała ona aż do 1967 roku, a już rok później Muzeum Regionalne stało się znanym do dziś Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Od 1995 roku Muzeum może pochwalić się dwoma budynkami. Oprócz tego głównego, który znajduje się przy ul. Mickiewicza 13, zaaranżowano także budynek przy ul. Kutuzowa 14. Powstał tam Dział Historii Miasta.

Wystawy w Muzeum Ceramiki

Wybierając się na zwiedzanie Muzeum możemy spodziewać się zarówno ekspozycji stałych, jak i czasowych. Najważniejsze wystawy w Dziale Ceramiki to bolesławiecka ceramika przed 1945 rokiem i po tym czasie. Dodatkowo znajdziemy tam także ceramikę, która nie jest związana z Bolesławcem. Wystawy czasowe bardzo często mają związek z gliną i rzeźbiarstwem, ale możemy się także spodziewać obrazów albo wystaw archeologicznych.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego wspaniałego Muzeum. Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do soboty w godzinach 10:00-16:00 i w niedzielę 11:00-16:00.