Czwarta fala koronawirusa nadchodzi wielkimi krokami?

Czwarta fala koronawirusa nadchodzi wielkimi krokami?

Zdaniem wielu ekspertów czwarta fala koronawirusa już się rozpoczęła. Indyjski wariant Delta sprawia, że coraz więcej państw zdecydowało się wdrożyć restrykcje. Wiele osób obawia się, że ten scenariusz czeka także na Polaków. Pojawiły się spekulacje, że obostrzenia będą obowiązywać nieszczepionych. Podział społeczeństwa budzi sporo kontrowersji, jednak w najbliższych tygodniach może on stać się faktem. Należy podkreślić, że sytuacja w Europie i na świecie dynamicznie się zmienia, więc trudno jest stworzyć dalekosiężne plany.

Kiedy czwarta fala Covid-19?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy będzie miała miejsce czwarta fala koronawirusa. Niektórzy naukowcy uważają, że już się ona rozpoczęła, inni prognozują wzrost liczby zachorowań na przełomie sierpnia i września. Należy wspomnieć, że w niektórych państwach zostały wprowadzone mocne ograniczenia pomimo tego, że sezon wakacyjny trwa. Liczne badania naukowe dowodzą, że wariant Delta może być nawet osiem razy bardziej zaraźliwy od pierwotnego koronawirusa. Ponadto, daje on nieco inne objawy. U wielu pacjentów pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nie można również nie wspomnieć o ryzyku utraty słuchu.

Obostrzenia nie dotkną zaszczepionych?

Specjaliści nie pozostawiają złudzeń – stopień rozprzestrzeniania się koronawirusa można zredukować tylko wtedy, gdy około 70% populacji zostanie zaszczepiona. Wiele osób nie chce poddać się szczepieniu i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Faktem jest jednak to, że już niedługo polskie społeczeństwo może zostać podzielone, co wzbudza skrajne emocje. W przypadku czwartej fali covid-19 rozważa się wprowadzenie obostrzeń wyłącznie dla niezaszczepionych. Rząd uspokaja, że lockdown częściowy lub pełny to absolutna ostateczność. Nawołuje również Polaków do obywatelskiej postawy i zachęca do szczepień. Aktualnie liczba zachorowań w Bolesławcu i okolicach nie jest wysoka, jednak wszystko może zmienić się jeszcze przed zakończeniem wakacji.