Jak radzić sobie z komarami? Kilka sprawdzonych sposobów!
Lato to czas, kiedy spędzanie czasu na świeżym powietrzu to ogromna przyjemność. Piesze wędrówki po lesie, opalanie na plaży, wycieczki rowerowe – ulubione aktywności mogą zostać zakłócone przez uciążliwe owady. Komary wyruszają na żer z ogromną intensywnością. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można poradzić sobie z problemem. Swędzące bąble to nie jedyny minus, ponieważ poprzez ugryzienia może dojść do rozprzestrzeniania chorób. Szczególną troską należy otoczyć kilkulatków, gdyż maluchy nie potrafią skutecznie odpędzić „wroga”.
Moskitiera na okna i drzwi
Ci, którzy nie mieli w przeszłości do czynienia z moskitierą mogą uważać, że nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów. Nic bardziej mylnego! Siatka na okna i drzwi jest najlepszym sposobem na to, aby ograniczyć wizyty nieprzyjaciół w domu lub mieszkaniu. Sporym atutem jest fakt, że działa ona nie tylko na komary, ale również pozostałe owady. Moskitiery z supermarketu są tanie, więc niemal każdy może pozwolić sobie na zakup. Montaż na rzep nie wymaga szczególnych umiejętności. Podstawą jest staranne oczyszczenie powierzchni, gdyż wszelkie zabrudzenia osłabiają klej. Wraz z upływem czasu siatka może zacząć miejscowo się odklejać – jest to zupełnie normalne i nie można przed tym się uchronić. Za kilka złotych można zakupić rzep i dokonać ponownego montażu. Alternatywą jest wysokiej klasy moskitiera mocowana „na stałe”. Jest ona droższa oraz trudniejsza w montażu, więc dobrze skorzystać z usługi fachowców.
Preparaty odstraszające komary
Komary uniemożliwiają beztroskie spędzanie czas na świeżym powietrzu. Chmary owadów pojawiają się szczególnie w okolicy zbiorników wodnych. Godne polecenia są preparaty odstraszające komary, który występują w formie m.in. sprayu, plastrów, kremów. Nie należy jednak oczekiwać wysokiej efektywności od produktów za kilka złotych, które dostępne są w niemal każdym sklepie. Znacznie lepiej udać się do apteki, a nawet sklepu wędkarskiego. Inwestując w specyfik renomowanej marki można mieć pewność, że uzyskany efekt będzie zgodny z oczekiwaniami. Minusem jest fakt, że wiele z nich ma w swoim składzie sporą ilość związków chemicznych, które mogą podrażnić bardzo wrażliwą skórę, a nawet wywołać reakcje alergiczne. Ponadto, nie wszystkie są odpowiednie dla dzieci. W domu można stosować spraye owadobójcze oraz elektryczne odstraszacze, które wymagają podłączenia do gniazdka.
Zioła i olejki przeciw owadom
Ciekawym jest, że wiele ziół oraz olejków eterycznych sprawia, że owady omijają nasz dom, balkon lub taras. Godna polecenia jest m.in.;
- kocimiętka,
- cebula,
- mirt
- mięta,
- liście pomidorów,
- bodziszek cuchnący,
- bazylia,
- pelargonia,
- olejek migdałowy,
- olejek sosnowy,
- olejek lawendowy,
- olejek anyżowy,
- olejek eukaliptusowy.
Pod uwagę warto wziąć również ocet lub terpentynę. Zapach może jednak okazać się nieprzyjemny nie tylko dla komarów, ale również ludzi i zwierząt przebywających w otoczeniu. Warto jednak wiedzieć, że wspomniane owady nie tolerują intensywnych aromatów.