Ciekawe miejsca w Bolesławcu – Muzeum Ceramiki

Ciekawe miejsca w Bolesławcu – Muzeum Ceramiki

Od 4 maja muzea w Polsce są znowu otwarte dla zwiedzających. Zatem zapraszamy Was do miejsca niezwykłego w Bolesławcu. Jest nim Muzeum Ceramiki. W końcu z czego bardziej słynie to miasto niż z wyrobu porcelany? ?

Historia bolesławieckiego Muzeum zaczyna się na początku XX wieku. Początkowo siedziba znajdowała się tylko przy ulicy Mickiewicza 13. Dzisiaj istnieje także drugi oddział, który swoje miejsce znalazł przy ulicy Katuzowej 14.

Odział przy ulicy Mickiewicza 13 zajmuje się tematem ceramiki, która jest nieodłącznym elementem miasta i okolicy. W tym miejscu zobaczymy zabytkowe naczynia, przedmioty codziennego użytku, dzbany, wazony. Są to przedmioty, które udało się odnaleźć podczas prac archeologicznych na terenie miasta. Muzeum stworzyło również wystawę, która prezentuje nieco nowsze wyroby ceramiczne. Wiele z eksponatów jest unikatowych, których nie zobaczymy w żadnym innym miejscu. Będąc w Muzeum Ceramiki warto zwrócić uwagę także na ceramikę spoza Bolesławca. Kilkaset eksponatów jest przywieziona zza Polskiej granicy. W muzeum można zobaczyć ceramikę (między innymi) z Niemiec, Anglii, Czech czy Holandii.

W muzealnym parku z kolei stworzono lapidarium. Jest to miejsce, gdzie można oglądać zabytki kamieniarskie, rzeźby, fragmenty nagrobków, tablice. Jedynym z najciekawszych eksponatów jest tam chrzcielnica z okresu późnego baroku.

Wspominaliśmy na początku, że Muzeum Ceramiki ma także drugi oddział, który znajduje się przy ulicy Katuzowej 14. Tam z kolei oglądać można Dział Historii Miasta. Odwiedzając to miejsce można zobaczyć, jak na przestrzeni kolejnych wieków i różnych epok zmieniał się Bolesławiec. Na wystawach oglądać można archeologiczne eksponaty, militaria, przedmioty z czasów Napoleona Bonapartego czy nawet pozostałości po dawnej aptece.

Tam też swoje miejsce znalazły rzeźby, które brały udział w Plenerach Ceramiczno-Rzeźbiarskich. To między innymi to wydarzenie rozsławiło Bolesławiec na cały świat, a same Plenery stały się imprezą międzynarodową. Z tego powodu na wystawie zobaczymy nie tylko rzeźby tworzone przez najsłynniejszych polskich artystów, ale także i tych spoza naszego kraju.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu zdecydujecie się odwiedzić to miejsce przy najbliższej okazji. Muzeum z okazji ponownego otwarcia po przerwie wywołanej epidemią koronawirusa przygotowało specjalną wystawę archeologiczną. Dotyczy ona Gotów, jednego z ludów, który ma niezwykle bogatą, a za razem tajemniczą historię. Polecamy nie tylko tę jedną wystawę czasową, ale także i wszystkie pozostałe eksponaty!

Jeden komentarz o “Ciekawe miejsca w Bolesławcu – Muzeum Ceramiki

Comments are closed.