Rodzinne grzybobranie – jak się do niego przygotować?

Rodzinne grzybobranie – jak się do niego przygotować?

Grzybobranie w gronie rodziny może być prawdziwą przyjemnością. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio przygotować się do omawianej aktywności. Las nie jest miejscem w stu procentach bezpiecznym. Kryje się tutaj wiele zagrożeń, których nie można ignorować. Potrzebujesz sprawdzonych wskazówek? Ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Odpowiedni ubiór

Wrześniowa pogoda bywa kapryśna. Letnie i jesienne dni mieszają się ze sobą. Nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie piękne słońce i rozpocznie się ulewa. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Odpowiednia odzież to absolutna podstawa. Najlepiej ubierać się „na cebulkę”. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w dowolnym momencie można zdejmować oraz zakładać warstwy. Należy zaznaczyć, że ciało powinno być zakryte. Świetnie sprawdzają się spodnie oraz kurtki ze ściągaczami. Zmniejszają one ryzyko przedostatnia się owadów pod ubranie. Ponadto, ograniczają prawdopodobieństwo zamoczenia się podczas deszczu. Nie można nie wspomnieć o kurtce przeciwdeszczowej. Najmłodsi często zakładają kolorowe peleryny, jednak ich skuteczność jest niska. Obuwie powinno być „pełne” – najlepiej postawić na model z wysoką, ale wąską cholewką. Zbyt szeroka sprawi, że woda będzie przedostawać się do buta od góry. Przydatne jest także nakrycie głowy, ponieważ kleszcze i inne pasożyty często kryją się na wysokich gałęziach drzew.

Ochrona przeciw owadom

Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest ochrona przeciw owadom. W lesie nie brakuje robaków oraz pasożytów, które mogą przenosić choroby. Dobrym wyborem są spraye odstraszające – lepiej zainwestować w preparat z wyższej półki, gdyż jego skuteczność jest wyższa. Produkty z supermarketu mają znikome działanie, a taki zakup kompletnie nie ma sensu.

Niezbędne akcesoria

Na grzybobranie warto zabrać ze sobą naładowany telefon. Przyda się również mapa okolicy i kompas. Może zdarzyć się tak, że urządzenie odmówi posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w nóż lub scyzoryk. Lepiej nie zapomnieć o wodzie oraz prowiancie.