Pierwszy raz na rowerze – jak zachęcić dziecko do nauki?

Pierwszy raz na rowerze – jak zachęcić dziecko do nauki?

Nie każde dziecko uwielbia jazdę na rowerze. Dla niektórych maluchów wiąże się ona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Proces nauki nie może być traumatyczny. Jeśli szkrab nie czuje się gotowy, to nie należy go do niczego zmuszać. Rodzic może jedynie motywować swoją pociechę. Marzą Ci się wycieczki na „dwóch kółkach” w rodzinnym gronie? Sprawdź, jak ułatwić malcowi pierwszy raz na jednośladzie! Warto jednak uwzględnić, że każde dziecko jest inne, więc wymaga indywidualnego podejścia.

Zakup wymarzonego pojazdu

Pierwszym krokiem jest zakup pojazdu, który będzie trafiał w gust smyk. Sporym zainteresowaniem cieszą się rowerki biegowe, czyli takie, które nie posiadają pedałów. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że uczą one stabilności podczas przemieszczania się. Są bezpieczne, ponieważ mały cyklista może podpierać się nóżkami. Nie oznacza to jednak zerowego ryzyka wywrotki. Upadki są zupełnie normalne, więc nie istnieje skuteczny sposób na to, aby ich uniknąć. Alternatywą dla rowerka biegowego jest klasyczny jednoślad z kółkami bocznymi. Atutem takiego pojazdu jest fakt, że posłuży on znacznie dłużej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odkręcić pedały. Jest to udogodnieniem dla maluchów, które mają trudności ze zrozumieniem tego, jak one działają.

Wybór odpowiedniego miejsca

Nauka jazdy na rowerze musi odbywać się w bezpiecznym miejscu. Lepiej zrezygnować z przejażdżki po chodniku lub betonowej drodze. Na początek warto spróbować na dywanie lub trawie. Upadek nie będzie aż tak bolesny oraz groźny w skutkach. Nie trzeba obawiać się, że latorośl zniechęci się do dalszych prób. Jeśli jednak dziecko nie chce ponownie wsiąść na rower, to należy odpuścić. Być może za pewien czas zmieni zdanie!

Certyfikowane akcesoria ochronne

Dziecko przemieszczające się na rowerze powinno posiadać kask oraz akcesoria ochronne. To właśnie one redukują prawdopodobieństwo poważnych obrażeń ciała, które mogłyby powstać na skutek niespodziewanego upadku. Rozsądnie jest zainwestować  certyfikowane produkty, nawet jeśli są one nieco droższe.