Tymczasowe kontrole na granicach Niemiec z Polską i Czechami w odpowiedzi na rosnącą liczbę osób ubiegających się o azyl

Tymczasowe kontrole na granicach Niemiec z Polską i Czechami w odpowiedzi na rosnącą liczbę osób ubiegających się o azyl

Według nieoficjalnych informacji, niemiecka minister spraw wewnętrznych ma zamiar przedstawić w najbliższą środę plany dotyczące wprowadzenia tymczasowych kontroli na granicach Niemiec z Polską i Czechami. Ta decyzja stanowi reakcję na narastający przypływ osób starających się o status uchodźcy w Niemczech.

Zgodnie z danymi, które ujawnił portal Politico, obecne niemieckie władze doświadczają narastającej presji, mającej na celu podjęcie działań wobec rosnącej liczby osób starających się o prawo do azylu. Wielu z tych aspirujących uchodźców dotarło do Niemiec, przekraczając granice Polski oraz Czech. Nancy Faeser, niemiecka minister spraw wewnętrznych, zamierza więc – według informacji Politico – ogłosić w środę wprowadzenie tymczasowych kontroli na wymienionych granicach.

Podczas pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku, liczba osób ubiegających się o azyl na terytorium Niemiec osiągnęła poziom około 204 000. To oznacza wzrost o 77% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Portal informacyjny Deutschlandfunk również dziś podał, że federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec rozważa możliwość wprowadzenia stacjonarnych kontroli na granicach kraju.