Sprzedawcy chryzantem – jest dla Was wsparcie!

Sprzedawcy chryzantem – jest dla Was wsparcie!

Sprzedawcy chryzantem – jest dla Was wsparcie!

Sprzedawcy chryzantem mogą się ubiegać o przyznanie pomocy, którą oferuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Takie wnioski mogą składać osoby, które nie mogły sprzedać swoich kwiatów z powodu ograniczeń, jakie rząd wprowadził w związku z pandemią koronawirusa.

Komu przysługuje pomoc?

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy, jaką oferuje ARiMR? Otóż będą mogli z niej skorzystać sprzedawcy, posiadający 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych. Ten próg dotyczy kwiatów w pełnej fazie dojrzałości. W dniu złożenia wniosku chryzantemy muszą być gotowe do sprzedaży. Ile pieniędzy otrzymają właściciele, którzy z powodu obostrzeń nie mogli sprzedać chryzantem? Floryści, posiadający chryzantemy doniczkowe, otrzymają 20 zł za sztukę, a posiadacze chryzantem ciętych po 3 zł.

Co powinni zrobić sprzedawcy chryzantem?

Każdy sprzedawca, który będzie chciał otrzymać wsparcie finansowe, musi pobrać i wydrukować wzór wniosku. Sprzedawca, wypełniający wniosek, będzie musiał podać liczbę chryzantem, których nie udało się sprzedać, a także miejsce ich przechowywania. Następnie do dnia 6 listopada będzie konieczne złożenie wniosku w biurze powiatowym agencji, właściwym ze względu na miejsce przechowywania kwiatów. Ostatnim krokiem jest przekazanie chryzantem organizacji pozarządowej, jednostce samorządu terytorialnego lub innej instytucji publicznej. Takie jednostki muszą oczywiście zgłosić zamiar odbioru chryzantem.

Chryzantemy, których nie uda się zebrać do 16 listopada, trzeba niezwłocznie oddać firmie, odpowiedzialnej za przetwarzanie odpadów. Do 30 listopada zaś sprzedawcy chryzantem mają czas na dostarczenie potwierdzenia odbioru kwiatów do biura powiatowego ARiMR. Dotyczy to także tych chryzantem, które sprzedawca przeznaczył na bioodpady. Następnie trzeba będzie poczekać do 31 grudnia na wypłatę pieniędzy.

Przyczyna problemu

Sprzedawcy, mający w swojej ofercie takie produkty jak kwiaty na groby oraz znicze, odczuli skutki najnowszych obostrzeń. Jak wiele innych branż także i ta musiała zmierzyć się z widmem poważnego kryzysu finansowego. Osoby, zajmujące się handlem chryzantem, bardzo dużą część swojego zysku generują w okresie 31 października do 2 listopada. Niestety, w tym roku ze względu na rządowe obostrzenia, zostały zamknięte cmentarze właśnie na ten okres. W efekcie tego ci przedsiębiorcy zostali z ogromną ilością niesprzedanych kwiatów i strachem o swój byt.