Skomplikowany proces rejestracji pojazdów osobowych w Starostwie Powiatowym wywołuje niezadowolenie mieszkańców

Skomplikowany proces rejestracji pojazdów osobowych w Starostwie Powiatowym wywołuje niezadowolenie mieszkańców

Pisanie o długich kolejkach osób chcących zarejestrować swój samochód jest tematem licznie poruszanym w naszych wpisach. Właśnie teraz, do redakcji zgłosił się czytelnik, który prosił o interwencję w sprawie utrudnień towarzyszących rejestracji pojazdów.

– Nie od dzisiaj znane są problemy związane z rejestracją pojazdów przez osoby prywatne w Starostwie Powiatowym – skarży się nasz czytelnik. – Moim zdaniem, tamtejszy Wydział Komunikacji nie traktuje sprawiedliwie osób rejestrujących samochód na własną rękę, w porównaniu do tych, którzy korzystają z usług pośredników.

Rejestracja pojazdu poprzez pośrednika kosztuje około 250 zł, podczas gdy indywidualnie jest to usługa bezpłatna, ale wymaga cierpliwość i spędzenia wielu godzin w kolejce. Trzeba być gotowym odpowiedzieć na pytania często niewnoszące nic do sprawy lub dopełnić dodatkowe formalności. Podczas jednej z moich prób rejestracji samochodu, mimo że byłem trzeci w kolejce, musiałem czekać kilka godzin. Przede mną byli pośrednicy, jeden z nich miał do rejestracji 15 aut, a drugi 10.

Pomimo wielu godzin spędzonych na czekaniu, nie udało mi się zarejestrować pojazdu. Pracownica urzędu odmówiła wykonania tego zadania, powołując się na brak jednego z dokumentów, który według mnie był niepotrzebny. Gdy skontaktowałem się z wydziałami komunikacji w Szprotawie i Złotoryi, zapewnili mnie, że ten dokument nie jest wymagany podczas rejestracji – mówi mężczyzna próbujący zarejestrować samochód. – Nasuwa się pytanie: czy Wydział Komunikacji ma korzyści z promowania rejestracji przez pośredników?

W odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące procesu rejestracji pojazdów i długich kolejek w Starostwie Powiatowym, otrzymaliśmy następującą informację:

– W odpowiedzi na pytania dotyczące rejestracji samochodów w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu, chcielibyśmy poinformować, że właściciele mają prawo rejestrować pojazdy zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. Istnieje możliwość rejestracji pojazdów przez pełnomocników. Osoba upoważniona do rejestracji to pełnomocnik, a nie pośrednik. Chcielibyśmy również poinformować, że Starostwo Powiatowe w Bolesławcu nie planuje wprowadzenia rejestracji internetowej. Nasze obserwacje z ostatnich lat wskazują na spadającą tendencję liczby osób oczekujących na rejestrację pojazdów.