Dzisiaj rozpoczynają się Światowe Dni Zapobiegania Samobójstwom

Dzisiaj rozpoczynają się Światowe Dni Zapobiegania Samobójstwom

Od dzisiaj do 16 września będą się odbywać obchody Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom: Porozmawiajmy o życiu, które mają zwrócić uwagę na problemy osób, które mierzą się z myślami samobójczymi. To dobra okazja, by porozmawiać o zdrowiu psychicznym i w tym czasie będzie możliwość bezpłatnej konsultacji ze specjalistami.

Program Dni Zapobiegania Samobójstwom

Dzisiaj o 11:30 w Kinie Forum BOK zostanie wyemitowany film Jana Komasy „Sala samobójców”, a poprzedzi go rozmowa młodzieży ze specjalistami, którymi są Kamila Weigt, Krystian Antoniewicz i Krzysztof Witkowski. To jednak jest wydarzenie zamknięte skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Jutro obejrzymy materiał „Nie uciekaj od życia, masz wyjście”, a w niedzielę w godzinach 12-18 w Parku im. Harcmistrza Huberta Bonina odbędą się „Face to face- rozmowy o życiu”, czyli konsultacje z lekarzem psychiatrii, psychologii, psychoterapii oraz specjalistą psychoterapii uzależnień.

16 września na bolesławieckim rynku w godzinach 14-20 trwać będzie „Bawmy się, bo życie piękne jest”, a tam odbędzie się happening w wykonaniu uczniów szkół, lekarzy psychiatrii psychologów i terapeutów, a także dialog z personelem Centrum Zdrowia Psychicznego, tańce w kręgu do afrykańskich rytmów i gongów tybetańskich oraz koncert Adama Sypuły z zespołem.

200 prób samobójczych dziennie

Codziennie ponad 200 osób próbuje odebrać sobie życie i coraz częściej są to ludzie młodzi. Najczęstszą przyczyną samobójstwa jest depresja, ale w stronę odebrania sobie życia mogą pchać również problemy finansowe. Osoby, które o tym rozmyślają, mają obniżony nastrój i tracą zainteresowanie życiem towarzyskim czy oddalają się od przyjaciół. Takim osobom można jeszcze pomóc.