Czy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?
Faktem jest, że ceny energii elektrycznej stale rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Eksperci podkreślają, że w kolejnych latach prąd będzie sukcesywnie drożeć. W dużej mierze ma to skłonić Polaków do zainteresowania się alternatywnymi źródłami energii, które są przyjazne środowisku naturalnemu. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. To prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą uniezależnić się od sieci energetycznej, a jednocześnie zminimalizować ponoszone koszty. Nie można nie wspomnieć o możliwości otrzymania dofinansowania. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Ten wpis jest właśnie dla Ciebie!
Oszczędność gotówki
Dzięki panelom fotowoltaicznym możliwe jest zaoszczędzenie znaczącej ilości gotówki. Wynika to z faktu, że opisywana instalacja pozwala odciąć się od zakładu energetycznego. Nie trzeba więc obawiać się sukcesywnie rosnących cen prądu. Inwestycja zwraca się zwykle po około 6 latach. Żywotność paneli słonecznych to nawet 25-35 lat. Podstawą jest to, aby instalacja została fachowo zaprojektowana oraz dopasowana do potrzeb użytkowników. Właśnie dlatego należy dokładnie przemyśleć wybór wykonawcy. Lepiej unikać niezweryfikowanych firm, które dopiero stawiają pierwsze kroki w branży.
Opinie wystawione przez wcześniejszych klientów mogą okazać się pomocne. Podstawą jest to, aby firma ponosiła odpowiedzialność za swoją pracę, a także stosowała się do zasad gwarancji. Nigdy nie wiadomo, czy przedsiębiorstwo, które funkcjonuje dopiero od kilku tygodni, nie zakończy swojej działalności w najbliższym czasie. Rozsądniej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie wyróżniać się wydajnością, funkcjonalnością i niezawodnością.
Szybki i bezproblemowy montaż
Montaż paneli słonecznych trwa maksymalnie kilka dni. Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas. Wbrew pozorom komponenty nie są umieszczane wyłącznie na dachu! Wszystko zależy od tego, jaki obszar gwarantuje najwyższy poziom nasłonecznienia. Bywa tak, że panele fotowoltaiczna umieszczane są na elewacji, a nawet na gruncie. Ergonomiczne konstrukcje nie stanowią żadnego zagrożenia dla otoczenia. Dodatkowym atutem jest fakt, że pracują one wyjątkowo cicho, więc nie trzeba martwić się o uciążliwy hałas, który mógłby zakłócić codzienne życie. Minimalistyczny design sprawia, że panele fotowoltaiczne nie szpecą otoczenia, ani nie wpływają negatywnie na wygląd budynku.
Bezobsługowa praca
Kolejną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest bezobsługowa praca, która nie wymaga żadnej wiedzy na temat alternatywnych źródeł energii. Wysokiej klasy komponenty nie wymagają również częstej konserwacji, co pozwala uniknąć nadprogramowych kosztów. W przypadku odnotowania nieprawidłowości wystarczy jedynie skorzystać z serwisu (usługa jest darmowa w przypadku obowiązującej gwarancji). Inwestując w instalację wykonaną w oparciu o podzespoły renomowanych producentów można uniknąć uciążliwych awarii oraz usterek. Trzeba zaznaczyć, że efektywność pracy nie ulega zmniejszeniu wraz z upływem czasu.
Dofinansowanie „Mój prąd” w 2021 roku
Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie ekonomiczne, a jednocześnie przyjazne środowisku naturalnemu. Koszt jej montażu może jednak okazać się zbyt wysoki. Na szczęście w 2021 roku również można ubiegać się o dofinansowanie w ramach akcji „Mój prąd”. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać wynosi 3000 zł (nie może być ona wyższa niż 50% wartości instalacji słonecznej). Dotacja nie jest opodatkowana, więc przyznana kwota pomocy finansowej nie zostanie zmniejszona. Należy również wspomnieć, że łączy się ona z ulgą termomodernizacyjną. Istnieje możliwość odpisania od podatku dochodowego (PIT) instalacji fotowoltaicznej o wartości maksymalnej 53 000 zł. Wnioski w ramach programu „Mój prąd 3.0” można składać do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania budżetu. Niezbędne jest skompletowanie pełnej dokumentacji – wszelkie nieprawidłowości uniemożliwiają sprawne rozpatrzenie wniosku.