Bolesławieccy seniorzy łatwym celem oszustów

Bolesławieccy seniorzy łatwym celem oszustów

Bolesławieccy seniorzy łatwym celem oszustów

Bolesławieccy seniorzy łatwym celem oszustów. Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu opublikowała niedawno ulotkę, ostrzegającą przed oszustami. Policjanci ostrzegają przez naciągaczami, którzy oszukują starszych ludzi. Oszustwa mają na celu wyłudzenie pieniędzy, które nieświadomy senior traci bezpowrotnie. Funkcjonariusze apelują, żebyśmy chronili naszych seniorów i rozmawiali z nimi o zagrożeniach.

Na co narażeni są bolesławieccy seniorzy?

Jak informuje KPP w Bolesławcu, w październiku pojawiło się kilka sprawa oszustw znanych jako „metoda na policjanta”. Na szczęście większość z tych prób okazała się nieudana, gdyż seniorzy szybko orientowali się, z kim mają do czynienia. Niestety nie zawsze udaje się odesłać takiego oszusta z kwitkiem i czasami przestępcom udaje się postawić na swoim. W Bolesławcu na początku października było to 5 przypadków. Przestępcom udało się przekonać seniorów, że są policjantami, którzy oferują zabezpieczenie oszczędności. W ten sposób ofiary oszustwa straciły od 20 do 40 tys. złotych. Czy podłość ludzka zna granice?

Jak działają oszuści?

Oszuści, którzy za cel wyznaczyli sobie starszych ludzi, podawali się na pracowników poczty, banku i policjantów. Ważne jest, aby pamiętać, że policja nigdy nie oferuje takich usług jak przechowywanie czyichś pieniędzy. Każda osoba, która podaje się za policjanta i prosi o przekazanie mu pieniędzy jest oszustem (albo łapówkarzem, choć to też jest godne potępienia przestępstwo). Nigdy nie zdarzy się też sytuacja, w której pracownik banku lub poczty zwróciłby się do nas osobiście z nakazem przekazania mu pieniędzy lub ofertą przechowania ich. Wszelkie wezwania do zapłaty związane z bankowością przychodzą pocztą i najlepiej takie sprawy załatwiać osobiście w placówce swojego banku.

Policjanci z KPP Bełchatów proponują „4 zasady bezpiecznego seniora„. Brzmią one następująco:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie, nie zostawiaj pieniędzy w miejscu wskazanym przez rozmówcę.
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego.
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj, czy faktycznie potrzebują pomocy.
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.