Bezpieczniejsze ulice: raport o ruchu drogowym w Polsce 2025
Ocena sytuacji na polskich drogach w 2025 roku wskazuje na znaczące zmiany w kwestii bezpieczeństwa. Analiza danych z tego okresu ujawnia pozytywne tendencje w kluczowych aspektach bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności w porównaniu z 2024 rokiem.
Zmiany w liczbie wypadków drogowych
W 2025 roku doszło do 20 925 wypadków, co oznacza spadek o 2,8% w porównaniu z poprzednim rokiem. To zjawisko pokazuje, że podejmowane działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach zaczynają przynosić oczekiwane efekty.
Spadek liczby ofiar śmiertelnych
W analizowanym okresie odnotowano 1 660 ofiar śmiertelnych, co stanowi spadek o 12,4% w stosunku do 2024 roku. Oznacza to, że na drogach zginęło o 236 osób mniej niż w roku poprzednim. Jest to znaczący krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Liczba rannych uczestników zdarzeń drogowych
Rok 2025 przyniósł także zmniejszenie liczby rannych, która wyniosła 24 590 osób, co oznacza minimalny spadek o 0,8%. Choć różnica nie jest duża, to jednak pokazuje, że działania prewencyjne zaczynają być skuteczne.
Kontrole trzeźwości i ich wpływ na bezpieczeństwo
Znaczącym czynnikiem wpływającym na poprawę bezpieczeństwa jest intensyfikacja kontroli trzeźwości. W 2025 roku przeprowadzono aż 17 913 462 kontroli, co stanowi wzrost o ponad 11% w porównaniu do 2024 roku. Dzięki temu udało się skuteczniej wyeliminować nietrzeźwych kierowców z ruchu drogowego.
Walka z piratami drogowymi
Policja kontynuuje intensywne działania przeciwko piratom drogowym. W 2025 roku zatrzymano 77 875 praw jazdy, co jest dowodem na skuteczność i determinację w egzekwowaniu przepisów. Dzięki tym działaniom na drogach jest coraz bezpieczniej.
Podsumowując, rok 2025 przyniósł widoczne zmiany na lepsze w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Spadek liczby wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych, a także wzrost liczby kontroli trzeźwości i zatrzymań praw jazdy, to efekty intensywnej pracy służb i rosnącej świadomości uczestników ruchu. Miejmy nadzieję, że ta pozytywna tendencja będzie się utrzymywać w kolejnych latach.
Źródło: facebook.com/KPPwBoleslawcu
